KLIEŠTE
ČO BY STE MALI VEDIEŤ O KLIEŠŤOCH
Výskyt kliešťovej encefalitídy podľa okresov v SR v roku 2020
https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/kliestova-encefalitida
- Kliešte v SR
Po celom svete existuje cez 900 druhov kliešťov, ale na Slovensku nájdeme len približne 20. Kliešte môžeme nájsť kdekoľvek. Nežijú iba v lese, stretnúť sa s nimi môžeme na záhradke, na lúke či pri rybníku. Najviac sa kliešte však nachádzajú v listnatých lesoch a na veľmi suchých slnečných miestach.
- Kliešte sú veľmi odolné parazity
Kliešte majú veľmi dobrú schopnost držať sa hostiteľa vďaka látke podobnej lepidlu, ktorú zo seba vylučujú. V priemere sa dožívajú 3-6 rokov a bez potravy dokonca prežiť až 200 dní. Kliešte dokonca zvládajú prežiť zimu. Nájdu si hostiteľa (drobného savca či vtáka), ktorý im poskytne ochranu pred chladom a potrebnú výživu pre prežitie. Navyše sú schopní prežiť až 3 týždne pod vodou, takže nespoliehajte teda ani na to, že sa kliešť utopí v práčke, keď si dáte prať oblečenie, ktoré sme mali v prírode. Dokáže prežiť i to.
- Na rozdiel od komárov, krv sajú nielen samice ale i samci
Kliešte počas svojho života potrebujú k svojmu vývoju sať krv od rôznych druhov hostiteľov, a to ako samec, tak i samička. Človeka však môžu ohroziť iba samičky, pre ktoré je charakteristický červený štítok na chrbte.
- Pozor na choroby, ktoré môžu kliešte prenášať
Najspoľahlivejšia ochrana pred kliešťami je samozrejme prevencia a následne tiež očkovanie. Tak sa nebudete musieť báť nebezpečných chorôb. Správnym správaním znížite pravdepodobnosť prisatia kliešťa a predovšetkým znížite možnosť nakazenia sa nebezpečnými chorobami. Pre človeka sú najviac ohrozujúce kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Pri pobyte v prírode sa preto odporúča nosiť pevnú obuv, dlhé nohavice a rukávy a prípadne ešte svetlé a hladké materiály oblečenia, na ktorých kliešte rýchlo objavíte ešte pred prisatím. A najdôležitejšia prevencia je používať repelentné prípravky.
https://www.ta3.com/clanok/127476/na-slovensku-je-mnozstvo-druhov-kliestov-ktory-je-najhorsi
AKO SPRÁVNE A BEZPEČNE ODSTRÁNIŤ KLIEŠTE?
Prehliadnite sa: Starostlivo prehliadnite celé telo, pre ťažko dostupné miesta použite zrkadlo alebo poproste niekoho blízkeho o spoluprácu. Medzi časté miesta prichytenia kliešťa patrí záhyb pod kolenom, lýtka, podpazušie, za ušami, u detí tiež vlasová pokožka.
Čo budete potrebovať: Pokiaľ ste skutočne objavili kliešťa, pripravte si pomôcky na jeho odstránenie. Potrebovať budete rukavice, dezinfekčný roztok a pinzetu, kliešte alebo špeciálnu kartu, resp. všetko určené na odstránenie kliešťov. V prípade núdze (v prírode) je možné kliešť odstrániť len vytáčaním prstom bez akýchkoľvek pomôcok.
Ako správne odstrániť kliešťa: Natiahnite si rukavice a miesto prisatia dezinfikujte. Následne pomocou klieští, pinzety alebo špeciálnej karty so zárezmi hýbte klieštom opatrne ze strany na stranu. Po chvíli se kliešť uvoľní. Po jeho odstránení miesto opäť dezinfikujte.
Keď sa kliešta nepodarí vybrať celého: V prípade, že sa kliešť pretrhne a predná časť zostane v rane, vyhľadajte lekára.
Ako bezpečne zlikvidovať kliešťa: Pred možnou infekciou sa chráňte rukavicami. Kliešte vhoďte do WC misy alebo ho zabaľte do kúska papiera a spáľte. V žiadnom prípade kliešťa nepučte, nestláčajtete alebo nedrvte mezi nechtami.
Sledujte miesto prisatia: V nasledujúcich troch týždňoch sledujte miesto prisatia kliešťa. Malá červená škvrnka je normálna, ale pokiaľ sa začne zväčšovať alebo uprostred vybledne, vyhľadajte čo najskôr lekára.
(zdroj: SZÚ)
https://www.klistova-encefalitida.cz/novinky/naucte-se-odstranovat-kliste-spravne-a-bez-rizika-442